A fagyás károkat tud okozni, ezért tartós hidegek esetén ajánlatos odafigyelni, hogyan tároljuk a dézsafürdőnket. Nézzünk meg egy pár módszert, hogyan tudjuk télen megóvni a dézsafürdőnket, hogy még sok évig tudjuk élvezni az otthon wellness élményét.
1. Fűtsük fel a dézsafürdőt
Van akinek a dézsaszezon tavasztól-őszig tart, de azért mégis az a jellemzőbb, hogy a dézsafürdő tulajdonosok ősztől-tavaszig szeretik kényeztetni magukat a saját wellness központjukban.
Ha gyakran használjuk a dézsánkat, akkor télen sem kell azért aggódni, hogy a fagyás bármilyen kárt okozna, mivel folyamatosan melegen tudjuk tartani.
Ha mégis tartós hideg esetében 2-3 hétig nem tervezzük használni, attól még megtehetjük azt, hogy 1-2 tüzet rakunk a kályhába, ami meggátolja azt, hogy fagypont alá süllyedjen a víz hőmérséklete.
Ha a dézsát fűtjük, akkor a külső kályhát sem kell félteni, mivel egy rendszert alkot a dézsával. Ha nincs tűz a kályhában az ellencirkuláció megindul és így a kályha is kap a dézsafürdő melegéből.
2. Sózzuk a fürdődézsa vizét
Amellett, hogy a sósvíznek számtalan jótékony hatása van, még azzal is segít nekünk, hogy télen nem fagy be a dézsafürdő vize. Arról már írtunk, hogy mennyi só kell a dézsafürdőbe, itt.
A sósvíz nem tud megfagyni, max kásásodik. Ami azért jó, mert nincs annyi ereje, hogy szétnyomja a kályhát, vagy a lefolyó rendszert.
3. Engedjük le a dézsafürdő vizét
Ha az a veszély fenyeget, hogy tartós hidegek jönnek és megfagyhat a dézsafürdő vize, akkor azt jelenti, hogy nem sós víz van benne és nem is tervezzük fűteni.
Akkor engedjük le. Ha már úgyis hagyjuk kihűlni, akkor teljesen mindegy, hogy a következő dézsázás előtt fel kell tölteni. Kevés vízről van szó és legalább friss vizünk lesz.
Ezt a dézsát tárolhatjuk üresen az idők végezetéig plussz egy nap.
4. Használjunk fagytestet
A medencék téliesítéséhez hasonlóan használhatunk fagytestet a dézsafürdőben. Nem feltétlenül kell boltból vásárolni külön erre a célra gyártott műanyag testeket, hanem literes, vagy 2 literes palackokat is fűzhetünk egybe félig megtöltve vízzel.
A palackokat a dézsafürdő felszínén hagyjuk úszni és elég rugalmasságot adnak ahhoz, hogy a jég legyen hova “terjeszkedjen” és ne a dézsafürdő falát nyomja szét.
5. Engedjük ki a vizet a lefolyóból
A lefolyó kpe cső rendszere szűk keresztmetszet ha fagyásról van szó.
Dönthetünk úgy, hogy használjuk a dézsafürdő belső dugóját és a csapot kinyitjuk.
Ebben az esetben nem marad víz a lefolyóban és így kizárjuk azt, hogy a lefolyó a fagyástól sérüljön.
6. Használjunk csőhéj szigetelést
A másik szűk keresztmetszet külső kályha esetén a dézsafürdő és a kályhát összekötő dumitömlő.
Ezt a két összekötést eredményesen tudjuk óvni a hidegtől csőhéj szigeteléssel.
Nem csak télen ajánlatos szigetelni, hanem az év bármely időszakában dézsázáskor hőt tudunk megtakarítani ezzel a módszerrel.
7. Hidromasszázs rendszer téliesítése
Ha a dézsafürdő rendelkezik masszázs, vagy szűrő funkcióval fokozottan oda kell figyelnünk a téliesítésre.
Ha víz marad a dézsában ajánlott mindig melegen tartani a vizet és a keringető, vagy szűrő rendszert időzítő kapcsolóval ellátni és pár óránként 5 percre bekapcsolni.
Ha leengedtük a dézsafürdő vizét, akkor ajánlatos levegővel átfújni a rendszert, hogy ne maradjon benne víz. (A víz beszívó fejet el lehet távolítani és itt egy porszívó kimeneti csatlakozóját meghosszabbítva levegőt fújni a hidromasszázs rendszerbe)
8. Ha mégis megfagyott
Előfordul, hogy bármennyire ügyeltünk mégis fagyás “áldozatává” váltunk, akkor se essünk pánikba.
Lassú tűzzel próbálkozzunk és melegítsük fel a rendszert.
Nagy eséllyel semmi sem fog károsodni, persze ez függ a fagyás mértékétől.
Ha mégis károsodik valami, akkor emlékezzünk, hogy ez a dézsafürdő olyan, mint egy lego. Kicseréljük a sérült alkatrészt és máris tovább élvezhetjük az otthon wellness élményét.
Remélem, hogy sikerült pár tippet adnunk, hogyan élvezzük és dézsafürdőzzük át a telet. Ha bármivel kiegészítenéd, vagy a tapasztalatodat szívesen megosztanád velünk, írj a lenti elérhetőségeken.
Barátsággal,
Farkas László